עיצוב אתרים הוא תחום שעובר תפנית די חדה בשנים האחרונות, יותר ויותר מערכות עוברות מקוד קנייני לקוד פתוח. השינוי נוגע בעיקר למערכות תומכות, ובעיקר למערכות ניהול תוכן, כגון וורדפרס. גם וורדפרס וגם המתחרות שלה המבוססות על קוד פתוח, נחשבות למערכות טובות ואמינות, ומציעות ללקוחותיהן הרבים תוספים שונים ומגוון רחב מאוד של עיצובים לאתרים.

המערכות השונות לניהול אתרים לא נבדלות משמעותית במראה התוצאה הסופית, מה שנקרא פרונט אנד, אלא במה שקורה במעמקי המערכת. ניתן לומר שכל מערכת מתאימה לרמה שונה של מורכבות האתר. וורדפרס נחשבת למערכת ניהול תוכן אידאלית עבור בלוגים, אתרי תדמית ואתרים קטנים שאינם מורכבים ועיקר תוכנם הוא מלל.

וורדפרס היא מערכת ידידותית למשתמש, פשוטה לתפעול, בעלת ממשק בהיר שלא דורש מהמשתמש ידע טכני או הבנה בתכנות. תבניות עיצוב רבות ומגוונות עוזרות למשתמש הלא מקצועי לבחור את העיצוב המתאים לו ביותר ללא צורך בפניה לאיש מקצוע. גם כאשר מדובר באתרים בעברית, אין בעיה: ישנן תבניות וורדפרס בעברית, ואף אתרים מיוחדים בהם ניתן להוריד תבניות וורדפרס בעברית חינם. מערכת תגובות הגולשים הינה רכיב מובנה במערכת, ומאפשרת לעקוב בקלות אחרי תגובות גולשים, מה שמתאים מאוד לבלוגים.

עד לאחרונה היה מקובל לחשוב שהמערכות המתחרות של וורדפרס מתאימות יותר לאתרים בינוניים ולאתרים גדולים, אך בשנים האחרונות נראה שינוי בפילוח השוק, כאשר וורדפרס נוגסת גם בלקוחות שהיו נחשבים ללקוחות של המערכות המורכבות יותר. למעשה היום מציעה וורדפרס פתרונות קלילים לבעיות שעד עכשיו היו מנת חלקן של המערכות האחרות. המגמה הכללית של השוק מצביעה על צורך לפשט את מערכת ניהול התוכן, כך שידרשו כמה שפחות התערבות של אנשי תכנות בזמן תפעול ובעבודה השוטפת, ויספקו ממשק ידידותי וקליל.

ניתן לומר למעשה שמערכות כמו וורדפרס, אשר נועדו לשרת את המשתמש הלא מקצועי, ולחסוך לו את התיווך של אנשי תכנות, קולעות למגמה של השוק בתחום עיצוב אתרים. ככל שהרשת מתרחבת, יותר ויותר אנשים פרטיים ובתי עסק מקימים עבורם אתרים ובלוגים. לכן קהל היעד של מערכות פשוטות כמו וורדפרס גדל מיום ליום באופן טבעי. במידה ותוכל וורדפרס להרחיב את פעילותה ולהתאים עצמה גם לאתרים מעט מורכבים יותר, אין ספק שמובטחת לה הצלחה.

Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedIn